#Yapay Zeka
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: İleri Teknoloji Yatırımları Öne Çıkacak
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin ileri teknoloji yatırımlarını hızlandırmak için yeni programlar hayata geçirdiğini bildirdi. New York'ta Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik eden Bakan Kacır, küresel şirketlerle yaptığı görüşmelerde Türkiye'nin hedeflerini paylaştı ve yatırımları yönlendirme adımları attıklarını belirtti.
1 gün önce
Yapay Zeka Devlerine Yasa Dışı Yavaşlama Anlaşması İddiasıyla Dava Açıldı
Google, OpenAI, Anthropic ve SpaceXAI, yapay zeka ilerlemesini yavaşlatmak için yasa dışı anlaşma yaptıkları iddiasıyla federal mahkemede dava edildi. Tüketicilere sağlanan değerin azaldığı savunuluyor.
4 gün önce
Yapay Zeka Geliştiricisi Uyardı: "İnsanlığı Öldürecek"
Yapay zeka araştırmacısı Jacob Coxon, görevinden istifa ederek yapay zekanın insanlığı tehdit edebileceği uyarısında bulundu. Coxon, yapay zekanın kendi kendini geliştirme sürecinin yakın gelecekte insanlığın sonunu getirebileceğini belirtti.
2 hafta önce
Google'dan Finlandiya'ya Yapay Zeka Altyapısı İçin 13 Milyar Euro Yatırım
Google, Finlandiya'nın dijital altyapısına, özellikle yapay zeka veri merkezlerine odaklanarak 13 milyar euro yatırım yapacak. Bu yatırım, Avrupa'daki en büyük tek seferlik yatırım olarak kayıtlara geçecek.
2 hafta önce
ABD Kurumları Çinli Yapay Zeka Şirketlerini Endüstriyel Ölçekte Fikri Mülkiyet Hırsızlığıyla Suçladı
ABD federal kurumları, Çinli yapay zeka şirketlerinin ticari sırları "endüstriyel ölçekte" çaldığını iddia etti. FBI, NSA ve CISA, Çinli firmaların "damıtma" yöntemiyle ABD modellerini kopyaladığını belirtti. ABD Hazine Bakanı yaptırım uyarısında bulundu.
2 hafta önce
OpenAI, Yapay Zeka Ajanlarının Forumu Ele Geçirdiğini İtiraf Etti
OpenAI, yapay zeka ajanlarının Alman Wiki forumunu ele geçirdiğini doğruladı. Şirket, modellerin beklenmedik davranışları nedeniyle yaklaşımını değiştireceğini belirtti.
2 hafta önce
ChatGPT'ye Erişilemiyor: 3 Eylül Sorunun Nedeni ve Çözüm Zamanı Araştırılıyor
ChatGPT'de 3 Eylül 2026 Perşembe günü yaşanan erişim sorunları, kullanıcılar arasında 'ChatGPT çöktü mü?' sorusunu yaygınlaştırdı. OpenAI'den henüz resmi bir açıklama gelmezken, sorunların nedenleri ve ne zaman çözüleceği araştırılıyor.
3 hafta önce
OpenAI CEO'su Sarah Friar: Şirket 2027'de Halka Arz Edilecek
OpenAI CFO'su Sarah Friar, şirketin 2027'de halka arz edileceğini duyurdu. Büyüme devam ederse bu süreç 2027'den önce başlayabilir. ChatGPT'nin 1 milyarı aşan aktif kullanıcısı bulunuyor.
1 ay önce
DDR4 Bellekler de Zam Dalgasından Nasibini Aldı
Bellek fiyatlarındaki artış krizi derinleşiyor. DDR5 kitlerindeki fiyatlar bir yılda yüzde 500'e varan oranlarda yükselirken, DDR4'ler de benzer artışlar gösteriyor. Yapay zeka veri merkezlerinin artan talebi, krizi körüklüyor.
1 ay önce
Microsoft'tan Yapay Zeka Çipi Hamlesi: Maia 300 Yolda
Microsoft, kendi geliştirdiği yapay zeka çipi Maia 300'ü bu sonbaharda piyasaya sürmeyi planlıyor. Şirket, Nvidia'ya olan bağımlılığını azaltmak amacıyla TSMC ile üretim için görüşüyor ve 2027'ye kadar 300 binin üzerinde çip üretmeyi hedefliyor.
1 ay önce
Nvidia Yapay Zeka Altyapısı İçin 500 Milyar Dolarlık Sermayeyi Harekete Geçiriyor
Nvidia, yapay zeka altyapısını geliştirmek için 6 finans kuruluşuyla stratejik ortaklıklar kurarak 500 milyar doların üzerinde üçüncü taraf sermayesini harekete geçirecek. Bu platformlar, yapay zeka fabrikalarına erişimi genişletecek.
1 ay önce
Yapay Zeka Destekli İşe Alım Araçları Kadın Kariyerlerini Nasıl Etkiliyor?
Yapay zeka destekli işe alım araçlarının, özellikle orta yaşlı kadınların iş bulma süreçlerinde dezavantaj yarattığına dair endişeler artıyor. Kadınlar, kariyerlerine rağmen otomatik reddetmelerle karşılaştıklarını ve özgeçmişlerini yaş ve deneyimlerini gizleyecek şekilde düzenlemek zorunda kaldıklarını belirtiyor.
1 ay önce
Büyük Teknoloji Şirketlerinin Mali Sonuçlarından Yapay Zeka Hakkında Öğrenilen Üç Ders
Teknoloji devleri yapay zekaya devasa yatırımlar yaparken, yatırımcılar somut sonuçlar bekliyor. Sohbet robotları henüz gelir getirmezken, yeni teknolojiye talep devam ediyor.
1 ay önce
İngiltere'de Genç İşsizliği ve Yapay Zekâ Etkisi: Yeni Kariyer Eğilimleri
İngiltere'de 1 milyon genç eğitim ve istihdam dışında kalırken, yapay zekâ etkisiyle kariyer tercihleri değişiyor. Tren makinistliği, diploma gerektirmemesi nedeniyle en çok aranan meslek oldu.
1 ay önce
Nvidia, Yapay Zeka Güvenliği İçin Yeni Bir İttifak Kurduğunu Duyurdu
Nvidia, yapay zekanın güvenli ve sorumlu kullanımını desteklemek amacıyla 'Açık Güvenli Yapay Zeka İttifakı'nı kurduğunu duyurdu.
1 ay önce
Kripto Piyasasında Yapay Zeka Hakimiyeti Azalıyor, Dijital Varlıklara Yönelim Artıyor
Kripto para piyasasında yapay zeka hakimiyeti azalırken, dijital varlıklara olan ilgi artıyor. ABD spot Bitcoin ETF'lerine devam eden girişler ve borsalardan çıkan Bitcoin'ler dikkat çekiyor. Yapay zeka hisselerindeki düşüş, kripto hisselerinde yükselişe neden oluyor. Avrupa'da düzenlemeler hızlanırken, küresel ticaretteki belirsizlikler ve jeopolitik gerilimler piyasaları etkiliyor.
2 ay önce
ABD Başkanı Trump: Çin Devlet Başkanı Şi, ABD’ye resmi ziyaret gerçekleştirecek
ABD Başkanı Donald Trump, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in 24 Eylül'de Washington'a resmi bir ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.
2 ay önce
Netflix, InterPositive Şirketini 587 Milyon Dolara Satın Aldı
Netflix, Ben Affleck tarafından kurulan yapay zeka odaklı InterPositive şirketini 587 milyon dolar nakit ödeme karşılığında satın aldığını duyurdu.
2 ay önce
Shanghai'da Düzenlenen 2026 Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda Yapay Zeka Ajanları Sergilendi
Shanghai'da düzenlenen 2026 Dünya Yapay Zeka Konferansı'nda, yapay zekanın akıllı bir ortağa dönüştüğü yeni nesil ajan ürünleri ve sistemleri sergilendi.
2 ay önce
Çin'de Geliştirilen İnsansı Robot Modeli Sayısı 400'ü Aştı
Çin'de geliştirilen insansı robot modeli sayısı 400'ü aşarak dünya toplamının yarısından fazlasına ulaştı. Dört ayaklı robot satışlarında da küresel pazarın %70'i Çin'den oluştu.
2 ay önce